K maturitě,

Recenze: Bílá nemoc - Karel Čapek

9:29 Tereza Vlčková 3 Comments




Autor: Karel Čapek
Nakladatelství: Omega
Počet stran: 112
Forma: Divadelní hra - drama

Anotace: Ve své hře z roku 1937 ukazuje Čapek svou obavu z fašismu a předvídá vypuknutí války. Hlavní postava, soucitný doktor Galén, objeví lék na nebezpečnou nemoc, léčí však jen chudé. Mocné muže – politiky a průmyslníky - léčit odmítá, dokud od nich nedosáhne příslibu, že zruší zbrojení a nevyhlásí válku. Přes veškerou jeho snahu však události naberou tragický spád.
Tato hra ve své době natolik oslovila, že se již roku 1937 dočkala filmového zpracování pod režijní taktovkou Hugo Haase, který ve filmu rovněž ztvárnil hlavní roli.



O čem kniha je?
Na světě řádí bílá nemoc. Jde o nemoc, kterou můžou chytit jen starší lidé a která způsobuje bílé skvrny na těle. Ty potom začnou zapáchat a člověk na tento mor brzy zemře. Přes všechny snahy lékařů se jim nedaří najít lék. 
Potom se ale objevuje doktor Galén. Idealista, který od Dvorního rady dostává pokoj na klinice na experimentální léčbu. A světě div se, jeho metoda opravdu funguje. Jenže doktor Galén léčí jen chudé a za vyléčení bohatých požaduje jednu věc - mír. Jako doktor na frontě viděl mnoho zdravých lidí umírat, takže výměnou za vyléčení chce zastavit válku, která má brzy vypuknout.

Dvorní rada, Maršál a baron Krüg, bohatý výrobce munice, na jeho podmínky ale nechtějí přistoupit, a to ani když se nakazí. Když už vše ale vypadá, že dopadne dobře, lidé chtějí raději válku, než mír.

V knize vystupují  i postavy matky a otce. Otec je zaměstnaný u barona Krüga a díky bílé nemoci, na kterou zemřelo již mnoho lidí, se mu dostává povýšení na vedoucího účtárny. Když se ale matka nakazí, on se omítá vzdát se své pozice i výměnou za vyléčení své ženy. Oba dva zastupují naprosto obyčejné lidi, kteří žijí obyčejný život a ani si nepřipouští, že je může také něco ohrozit.

Válka nebo nemoc?
Na knize je znát Čapkova obava z války a předpoklad, že vypukne. Zároveň je zde prozíravě zachycená lidská povaha. Všem je milejší válka, než vyléčení z bílé nemoci výměnou za mír. Když se Maršál, který celou zemi (do doby než se nakazil) burcoval k válce, prohlédne a uvědomí si, že je lepší být zdravý a živý než vést válku, už je pozdě.
Čapek ukazuje společnost, která raději oslavuje válku než mír, a proti ní staví idealistického doktora Galéna, který nakonec končí tragicky.

Závěrečné hodnocení
Kniha mě příjemně překvapila a její čtení jsem si užila. Ubíhala rychle a autorovi se podařilo realisticky a přesto s nadhledem a ironií zachytit lidskou hloupost a pošetilost.  
I díky tomu, že je napsaná jako divadelní hra a navíc je docela krátká, četla se mi velice dobře. Je upravená do moderního jazyka a děj rychle ubíhá. Také se mi moc líbil malý formát a obálka. 
Jedná se o nenáročnou klasiku, která se čte skoro sama, přesto ale čtenáře nutí přemýšlet a zamyslet se nad lidmi jako takovými i nad sebou samým.

Hodnocení: 90%

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství Omega.



You Might Also Like

3 komentáře: